خدمات توانبخشی

واحد توانبخشی موسسه بچه های آسمان در پنج بخش 1- کاردرمانی 2- گفتاردرمانی 3- روانشناسی 4- مددکاری و 5- فیزیوتراپی، خدمات ارائه می دهد:

۱- کاردرمانی

در این موسسه به ازای هر 50 مددجو، یک کار درمان مشغول به فعالیت است.

مددجویان به سه دسته تقسیم می شوند: مددجویانی که نیاز به کار درمانی-جسمی دارند. مددجویانی که نیاز به کار درمانی-ذهنی دارند و مددجویانی که به هر دوی این خدمات نیاز دارند. در این واحد، ابتدا مددجویان از لحاظ میزان توانایی ارزیابی شده و سپس با ارائه برنامه توانبخشی، فعالیت آنان با کاردرمانها آغاز می شود. بچه ها با بازی درمانی مهارت های زندگی را می آموزند و فعالیت های روزمره زندگی همچون چگونگی دست گرفتن قاشق و چنگال، مسواک زدن، بستن دکمه و زیپ لباس، پوشیدن و درآوردن کفش و لباس و ... را آموزش می بینند. کاردرمان با استفاده از وسایل توانبخشی مانند کمک در راه رفتن، در جهت بهبود وضعیت جسمی- حرکتی آنان برمی آید. به طوریکه یکی از مددجویان به نام سعید که به دلیل مشکل جسمی- ذهنی در مرکز بچه های آسمان پذیرفته شده بود، با تلاش کاردرمان های موسسه اکنون قادر است راه برود و مانند همسالانش بازی کند.

در آسایشگاه بچه های آسمان، روزانه یک پزشک عمومی و ماهانه یک پزشک متخصص اعصاب و روان، مددجویان را ویزیت می کند. پزشک عمومی اقدامات دارویی و درمانی اولیه را انجام می دهد و در صورت شرایط اضطراری برای اعزام به بیمارستان و یا ویزیت پزشک متخصص، اقدام می کند.

۲- گفتار درمانی

بچه هایی که با مشکل ارتباطی، گفتاری، بلع و تنفس دست و پنجه نرم می کنند، در این بخش توسط گفتاردرمان های حرفه ای مورد ارزیابی قرار می گیرند و بعد از ارزیابی های لازم در خصوص ویژگی های عملکردی و ساختاری منطقه دهانی، حواس، رفتار، مهارت های دیداری، شنیداری و اختلالات آنان، کار درمانی بر روی بچه ها آغاز می شود. تا کنون در مرکز بچه های آسمان 1، اتفاقات خوبی برای 25 نفر از مددجویان افتاده و با همت گفتار درمان های موسسه، 25 بچه توانسته اند غذای میکس(آسیاب شده) را به شیوه ی عادی (آسیاب نشده) بخورند.

تعدادی از مددجویان نیز از خدمات روزانه توانبخشی در خارج از مرکز استفاده می کنند.

۳- روان شناسی

در واحد روان شناسی، مددجویان از لحاظ هوشی و روانی ارزیابی می شوند. برخی از این ارزیابی ها توسط تست های مرتبط و برخی دیگر توسط مشاهدات صورت می گیرد.

در این مرکز اختلالات رفتاری معلولان تشخیص داده شده و به متخصص اعصاب و روان ارجاع داده می شود و یا به واحد مراقبت آموزشی برای برقراری ارتباط با معلول گزارش می شود.

۴- مددکاری

در این واحد به پرونده های اجتماعی پرداخته می شود تا در صورت امکان به خانواده های کودکان دسترسی پیدا کنند. برای همه ی این مددجویان مدارک هویتی، عکس پرسنلی جدید، دفترچه بیمه درمانی و حساب بانکی در نظر گرفته شده است.

این تیم توانبخشی با همت والای خود توانسته است سه نفر از مددجویان آسایشگاه بچه های آسمان 1 را برای ورود به جامعه آماده کند و این بچه ها از سال 1397 برای ادامه تحصیل وارد مدارس استثنایی شده اند.

۵- فیزیوتراپ

با توجه به امکانات و تجهیزات فیزیوتراپی که در مرکز تجهیز شده، برنامه توانبخشی زمان بندی شده ای بر اساس نیاز هر یک از بچه ها آماده شده که به تناسب نیاز از آن استفاده می شود.

۶- سایر

شاخه ای از بخش توانبخشی شامل مربی هنری و ورزشی می شود که مددجویان آموزش پذیر توسط مربی هنری و ورزشی، ارزیابی شده و مورد آموزش قرار می گیرند. در این بخش فعالیت هایی نظیر نقاشی، کوبلن بافی، سفال گری و ... به بچه ها آموزش داده می شود. همچنین در صورتی که مددجویان قابلیت انجام حرکات ورزشی را داشته باشند، سه روز در هفته، مربی ورزش، حرکات کششی و ورزشی را با آنان تمرین می کند و بچه ها توسط تیمی متشکل از کاردرمان، فیزیوتراپ و مربی ورزشی، به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست می یابند.