دکتر محمودی از جزئیات طرح پرده برداری می کند:

بزرگترین طرح ساخت آسایشگاه تخصصی ویژه معلولان، امروز رونمایی می شود

منیره شاه حسینی

امروز (بیستم تیر) مصادف با روزیست که از اولین و بزرگترین طرح ساخت آسایشگاه تخصصی ویژه معلولان کشور با حضور مقامات بلندپایه کشوری و لشکری و سفیران چند کشور خارجی، پرده برداری می شود.

ابعاد این پروژه بدون هیچ اغراق، عظیم است. زیرا ساخت خانه ای امن برای معلولین بی سرپرست، در راس کار قرار دارد و این امر برای مسئولان موسسه ای که 20 سال است وظیفه ی مراقبت از کودکان معلول بی سرپرست را بر عهده دارند در اولویت تام قرار دارد.

موسسه خیریه بچه های آسمان که با مشارکت های مردمی اداره می شود؛ 400 بچه و سالمند معلول که بد یا بدون سرپرست هستند را در سه آسایشگاه مجزا توانبخشی و نگهداری می کند.

و اکنون درصدد است با ساخت خانه ای 200 تختخوابه، به دختران معلولی که ناچارند از بدو تولد تا آخر عمر در آنجا زندگی کنند؛ امنیت هدیه دهند.

اکنون نقشه های طرح آماده است و شاید برایتان جذاب باشد بدانید این نقشه ها چگونه و چطور ظرف مدت زمانی کوتاه برای رونمایی آماده شده اند.

گفتگو با دکتر محمد مهدی محمودی، عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه تهران، به تمام این ابهامات خاتمه می بخشد و این نوشته که از نگاه دکتر محمودی به ماجرا نگریسته شده؛ حس عجیبی داشت که حیف مان آمد با شما خواننده عزیز در میان نگذاریم:

"بهمن 97، دو دوست قدیمی با من تماس گرفتند و مطرح کردند که می خواهند با یکی دیگر از دوستان خود، نزد من بیایند. در حین ملاقات، مطرح کردند که می خواهند برای پروژه‌‌ی ساختمان جدید خیریه بچه های آسمان، کار طراحی انجام دهند. بعد از اینکه پروژه را بررسی کردم، مطرح کردم که رویکرد شرکت ما به گونه ایست که کار شخصی انجام نمی دهد و در طول 30 سال گذشته نیز همواره پروژه های دولتی انجام داده است."

 در همین مرحله، ممکن بود ارتباط ما با مؤسسه خیریه بچه های آسمان قطع شود؛ اما مهندس کمالی (نماینده‌ی بچه‌های آسمان) با تواضع بسیار بالایی که داشتند سعی کردند مرا متقاعد کنند همکاری خود را با پروژه قطع نکنم و از من دعوت کردند از مجموعه بچه های آسمان بازدید کنم.

 دعوت ایشان را قبول کردم و بعد از بازدید از بچه ها متوجه شدم اشتباه فکر کرده ام و من وظیفه دارم به مسئولیت اجتماعی خود در قبال بچه های معلول جامعه ام عمل کنم.

 بازدید از بچه ها و آشنایی نزدیک با آنها، چنان فضای روحی ام را دگرگون کرده بود که تصمیم گرفته بودم برای قدم برداشتن به سمت انجام کاری برای بچه ها پیشگام باشم.

 بعد از بازید از زمینی که برای ساخت آسایشگاه ویژه معلولین و توسط مؤسسه بچه های آسمان خریداری شده بود و آشنایی با ابعاد وسیع پروژه، جلسه ی دیگری با مسئولین بچه های آسمان گذاشتیم و این‌بار به طریقی دیگر جواب رد به پروژه دادم!!

"آنقدر این پروژه به نظرم مهم و باارزش بود که حیفم آمد فقط شرکت من(شرکت مهندسین مشاور هرم پی) بر روی این پروژه کار کند. بنابراین در جلسه مطرح کردم که این طرح به صورت مسابقه مطرح شود و خودم مسئولیت مسابقه بزرگ معماری را بر عهده بگیرم".

مسئولین بچه های آسمان نیز پذیرفتند و اطلاعات جامع از ابعاد پروژه با توجه به شرایط بچه ها و پرستاران آنان و کادر اجرایی برای خدمات رسانی به بچه ها را در اختیار ما قرار دادند.

وقتی اطلاعات شفاف شد، ضوابط و مقررات اداری منطقه 22 را بررسی کردیم و همزمان گروه‌های مختلف معماری که تمایل به شرکت در مسابقه را داشتند شناسایی شدند.

 همزمان با چند نیکوکار برای تأمین مالی جوایز پروژه، صحبت کردیم و جوایزی برای این منظور در نظر گرفته شد. البته با توجه به اینکه طرح برای یک پروژه خیریه انجام می شد جوایز هم با مبالغ بالا در نظر گرفته نشد. برای نفر اول 17 میلیون تومان، نفر دوم 5 میلیون و نفر سوم، 3 میلیون تومان تعیین شد.

در ابتدا 12 گروه، برای شرکت در مسابقه اعلام آمادگی کردند. اما در همان ابتدای راه، 4 گروه به دلایل مختلف انصراف دادند و با 8 گروه مسابقه را پیش بردیم.

با اینکه اواسط فروردین سالجاری شرایط شرکت در مسابقه نهایی و به شرکت ها اعلام شده بود و زمان تحویل پروژه نیز تمدید نشد، اما 19 خرداد امسال، پنج گروه موفق شدند کار را تحویل دهند و یک هفته بعد داوری کارها شروع شد.

ناگفته نماند؛ بنده و همکارانم در شرکت مهندسین مشاور هرم پی، به دلیل اینکه می خواستیم شرایط سالم بودن مسابقه رعایت شود؛ در مسابقه شرکت نکردیم.

داوران مسابقه، متشکل از اساتید دانشگاه…